Pořad „HUSITÉ“

Pernštejni

          Dne 1. 10. 2015 opět po roce přijeli na naši školu pánové z šermířského spolku Pernštejni. Tentokrát nás navštívili s programem „Husité“.

         Ukazovali nám, jak se v době husitských válek oblékali nejen rytíři, ale i obyčejní husité, kteří šli bojovat za boží pravdu. Zajímavé také bylo, jaké používali zbraně, například cepy.

          Také jsme se dozvěděli, že ne všichni husité byli dobře vycvičeni v boji, a tak dostali zbraně, se kterými uměli pracovat. Byly to zbraně zároveň bodné a sečné, například sudlice a halapartna.

           S údivem jsme zjistili, jak vypadal husitský vůz, za kterém se na nepřítele připravovala záložní skupina a střelci. Nevěděli jsme, jak bylo ve skutečnosti těžké se až k husitům dostat a také to, že se svými bojovými vozy dokázali ujet 30 – 40 km denně a že jich jelo až 200 za sebou. Žasli jsme, že se husité řídili Žižkovým vojenským řádem a při cestě do bitvy si zpívali chorál „Ktož sú boží bojovníci“, aby zastrašili nepřítele a připomenuli si základní body Žižkova řádu.

          Všem se toto vystoupení moc líbilo a pánové si zaslouženě odnesli pěkný potlesk.

Zimanová Aneta

9.ročník