Návštěva archivu H. Týn

Archiv

     Dne 7. 6. 2018 navštívil 8. a 9. ročník Okresní domažlický archiv v Horšovském Týně. Jeli jsme po druhé vyučovací hodině a vrátili jsme se po čtvrté vyučovací hodině.

     Byli jsme rozděleni do dvou skupin. Jedna byla v depozitářích, kde jsme viděli různé kroniky a se zájmem jsme si prohlédli kroniku školy. Byli jsme velmi překvapeni, jak škola vypadala ve 20. století. Také jsme měli možnost vidět, kde jsou všechny spisy a kroniky uchovány.

     Druhá skupina se v dílně dozvěděla něco o způsobu renovování knih, jejich druzích a popisu knih. Dále jsme také viděli konzervátorskou a restaurátorskou dílnu, kde se věnují ošetření pergamenových pečetí a listin Také jsme se seznámili s náročným a nákladným způsobem zdobení papíru pomocí olejových a mramorových barev, který je velice těžký na výrobu.

     A naše konečná zastávka byla v badatelně, kde jsme měli kratší přednášku o roce 1918. Pak jsme se zašli podívat na video, ve kterém roku 1923 T. G. Masaryk přijel na domažlické nádraží.

   Ještě před tím, než jsme odjeli zpět do Blížejova, jsme si zašli do cukrárny na zmrzlinu.

   Exkurze se nám celkově moc líbila a přišla nám zajímavá.